ul. Staszica 8  46-100 Namysłów  tel/fax 77 4100522

Strona główna
statut
aktualności
z życia szkoły
oferta edukacyjna
terapia
Samorząd Uczniowski
sport
zainteresowania
praktyka
galeria
dokumenty szkolne

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

30 września 2016r. - pewnie tak jak wszędzie- w naszej szkole obchodzimy DZIEŃ CHŁOPAKA. Ale u nas co roku to święto ma inny wymiar. Tym razem obchody przybrały formę wycieczki pieszej połączonej z zabawą terenową,, W poszukiwaniu skarbów”.

Cele i założenia programowe wycieczki:

- promocja zdrowia, świętowanie Dnia Chłopaka,

- zachęcanie do aktywności fizycznej, spacerów, zabaw na powietrzu, uprawiania sportu,

- poznanie atrakcyjnej i bezpiecznej formy spędzania czasu wolnego,

- integrowanie się dzieci z różnych oddziałów klasowych i nauczycieli,

- rozwijanie zainteresowań sportowych, turystycznych, wzbogacenie wiadomości z różnych dziedzin/ historii, przyrody, geografii, turystyki itp./,

- spotkanie z gościem – Alicją Czyżowicz, zapaśniczką,, Orła” Namysłów, która startowała

w Mistrzostwach Europy w Serbii i zajęła II lokatę,

- wzmacnianie umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu.

Przebieg wycieczki

1.

Po pierwszej lekcji zebraliśmy się na podwórku szkolnym, aby omówić program wycieczki i

w ogóle- na czym ona będzie polegała. Do tego czasu było to wielką niewiadomą dla wszystkich uczniów, a zwłaszcza dla chłopców. Zasady gry tym ostatnim bardzo przypadły do gustu, bo tym razem to chłopcy stanowili grupę ,,uciekającą” . W przeszłości np. podczas podchodów zwykle uciekały dziewczyny, ewentualnie była to drużyna mieszana.

2.

Jak na uciekających przystało pierwsi opuścili szkołę chłopcy- oczywiście pod kierunkiem nauczycieli. Dziewczęta tymczasem zostały w świetlicy z kopertą, która ukrywała zadanie nr 1:

przygotować piosenkę dla chłopców z okazji ich święta. Dziewczyny miały 20 minut na próby chóru.

3.

Chłopcy po wyjściu ze szkoły od razu zaczęli oznaczać trasę. Tak dobrze sie bawili, że rysowali sprzeczne strzałki kierunkowe i znaki listów tam gdzie ich naprawdę nie było. Na szczęście dziewczyny okazały sie sprytne wyłowiły zmyłki”.

4.

Zabawa terenowa polegała na rozwiązywaniu zagadek z różnych dziedzin: historii, dziedzictwa kulturowego, przyrody, geografii. Było to wykonywanie wykonywanie poleceń i różnorodnych zadań- przez każdą grupę osobno. Czasem trzeba było ,,coś” zauważyć w terenie, czasem to nazwać, innym razem policzyć, dokończyć zdanie, odpowiedzieć na pytanie czy dokonać czegoś całą grupą albo coś pozbierać. Zadaniowo przemierzyliśmy fragmenty Rynku, ,, Wyspy” i ulicę Parkową. Wszystkie zadania i zagadki zostały wykonane.

Hurrra!

5.

Na podstawie zadań dzieciaki odkrywały i wysuwały wnioski co dla ludzi może być skarbem: nasza historia, zabytki, dziedzictwo kulturowe, woda, czyste powietrze, świat roślin i zwierząt, skarby poszczególnych pór roku, życie. Aż dziw, że ani razu NIKT nie wspomniał o pieniądzach, samochodach itd.

6.

Potem na dłużej zatrzymaliśmy się na przystanku Zero w Parku Północnym. Mieliśmy czas, aby dobrze zapoznać się z regulaminem i planem ,, Ścieżki zdrowia” a zwłaszcza z zasadami bezpieczeństwa na trasie. Zanim przeszliśmy na kolejne stanowiska każda grupa przeprowadziła rozgrzewkę. Karol zasłużył na medal za rozgrzanie chłopaków do muzyki disco polo!

7.

Na ścieżce stery przejęli: w grupie chłopców- pan Sławek, w grupie dziewcząt- pan Andrzej. To oni na każdej stacji wspaniale prezentowali ćwiczenia, a potem asekurowali dbających o zdrowie i tężyznę fizyczną- tak żeby nikomu nic złego sie nie stało. Panowie wf- iści każdemu dobierali ćwiczenia odpowiednio do możliwości, tak aby każdy mógł odnieść sukces. Za starania na całej ścieżce zdrowia na wyróżnienie zasługuje nasz Maksiu- Brawo !!! Gratulacje też dla Piotrka za podniesienia na drążku. Piotrek ale dałeś czadu! W grupie dziewczyn popisały się Ilona i Amanda pomagając młodszej koleżance poruszającej się na wózku.

8.

Między stanowiskami na ścieżce dzieciaki wykonywały jeszcze zadania, dotyczące relacji miedzyludzich. W ten sposób odkryły następne skarby: przyjaźń, koleżeństwo, niesienie pomocy innym. Pochwały dla Amandy i Ilony!

9.

Potem nastąpił moment kulminacyjny- dziewczęta szukały MEGA SKARBU :) którym okazała się banda chłopaków. Wisienką na torcie był Łukasz z III PDP z wielką czerwoną kokardą z tiulu. Chwilę później męska część gromady przeżywała prawdziwy szok, gdy dziewczęta cudnie śpiewały romantyczną piosenkę zespołu Weekend. Ależ to była niesamowita niespodzianka! W parku rozległo się także głośne ,, Sto lat!” I po tych muzycznych życzeniach był jeszcze prezent dla chłopców- bukiet z kolorowych liści.

10.

Ale żeby nie było, że tylko dziewczęta szukały – poszukiwania dopadły też chłopców. Musieli znaleźć skarb,, zdrowe jesienne przekąski”- wg znaków. Na szczęście im się udało, bo już nieco zgłodnieliśmy. Skarb / jabłka, orzechy, winogron/ był pożywny, zdrowy i dodał nam sił, zwłaszcza, że piknik odbywał się na łonie natury.

11.

Na boisku Technikum Rolniczego czekał na nas gość. Była to sama Wicemistrzyni Europy

z Serbii Ala Czyżowicz. Ala ma 18 lat i jest zapaśniczką ,, Orła Namysłów”. OD 8 lat trenuje zapasy, dobrze sie uczy i .... pomaga w domu- choć ma wiele obowiązków. Opowiedziała nam o swojej sportowej przygodzie, karierze, zdrowym trybie życia. Dotykaliśmy trofeum z Mistrzostw Europy- dużego srebrnego medalu. Najfajniej Ala mówiła o marzeniach. Od razu widać ,że kocha to co robi! Odpowiadała też na pytania dzieci i opiekunów, dotyczące zdrowego odżywiania. Nie obyło się bez sesji zdjęciowej z wicemistrzynią, uścisków dłoni i podziękowań. Ala zaraża pasją!

12.

Po powrocie do szkoły na podwórku odbyło się oficjalne podsumowanie wycieczki. Określaliśmy na podstawie dzisiejszych zadań co dla ludzi może być skarbem. NAJWIĘKSZYMI OKAZAŁY SIE ŻYCIE I ZDROWIE.

13.

Zdrowie i dobra forma nie opuszczały nas w Dniu Chłopaka. Gratulacje należą się wszystkim, bo trasa była długa i nie było lekko. Pani Dyrektor podarowała dla wszystkich torbę cukierków- na osłodę, za trudy całego dnia. Dzieciaki otrzymały upominki wycieczkowe. Były to nagrody rzeczowe dla wyróżniających się uczniów w zakresie: pomocy innym, koleżeńskiej postawy, wysiłku włożonego w wykonanie zadań, rozwiązanie zagadek itp. Laureatów było wielu!

14.

Uczniowie otrzymali zadania domowe na weekend. W zależności od upodobań itd. były to: ankiety,, Co to znaczy być zdrowym?”, ,, Recepty na zdrowe życie” lub malowanki tematyczne. Można też było wykonać pamiątkowe rysunki na poniedziałkowy apel.

15.

Aha

Pogoda była fantastyczna! 30 września 2016r. Był pięknym ,słonecznym, rześkim dniem.

16.

Tego dnia towarzyszyła nam pani pielęgniarka- również symbol / służby/zdrowia-

żeby,, w razie W...”- jak mawia Piotrek Kundt. Na szczęście I Pomoc Przedmedyczna nie była potrzebna. Wszyscy cali i zdrowi powróciliśmy do szkoły. I założę się, że tej nocy każdy z nas spał smacznie jak suseł.

 

I to już koniec. Byle do następnej wycieczki ...Ahoj, Przygodo!