ul. Staszica 8  46-100 Namysłów  tel/fax 77 4100522

Strona główna
statut
aktualności
z życia szkoły
oferta edukacyjna
terapia
Samorząd Uczniowski
sport
zainteresowania
praktyka
galeria
dokumenty szkolne

 

WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI

„RATUJEMY I UCZYMY SIĘ RATOWAĆ” 

 

        W  dniu 24 czerwca  już po raz dziewiąty  w naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach  Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” prowadzonego przez Fundację WOŚP.

        Program Ratujemy i Uczymy Ratować Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest realizowany w naszej szkole od 2010 roku i cieszy się ogromną popularnością wśród naszych uczniów, którzy chętnie  i z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach. Każdego roku przed feriami i wakacjami organizujemy warsztaty z zakresu pierwszej pomocy. Celem tego programu jest wyposażenie dzieci szkolnych w umiejętności które kiedyś mogą komuś pomóc nim nadejdzie wykwalifikowana pomoc medyczna. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie całego Zespołu Szkół, gdyż bardzo ważna jest ich edukacja w zakresie bezpieczeństwa i udzielania pomocy podczas wypadku. W tym roku w przeszkoleniu naszych uczniów wsparcia udzielił nam pan Andrzej Błażków, który poza tym że jest nauczycielem w naszej szkole jest instruktorem pływania i certyfikowanym ratownikiem wodnym.

        Harmonogram dnia i zaplanowane zadania zawierały naukę najważniejszych umiejętności ratujących życie. Warsztaty rozpoczęła edycja filmu „Dr Krecioła”  pokazującego kolejno wszystkie czynności gdy stajemy się świadkiem wypadku. Następnie przypomnieliśmy na czym polega i jak ważny jest ŁAŃCUCH PRZEŻYCIA. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie szybkości i dokładności w podejmowanych działaniach dla poszkodowanych osób.   

        Kolejnym etapem warsztatów było wzywanie pomocy.  Celem tego etapu było również przypomnienie telefonów alarmowych ze zwróceniem uwagi na numer 112. Potem odgrywaliśmy scenki „Wzywam pomoc”, w których uczestniczyli uczniowie.

       Ostatnim etapem były również ćwiczenia praktyczne, w udzielaniu pierwszej pomocy, gdzie również wspierał nas pan Andrzej. Nim uczniowie przystąpili do ćwiczeń jeszcze raz przypomniał co oznacza słowo RESUSCYTACJA i co to jest POZYCJA BOCZNA , oraz zaprezentował jak prawidłowo ułożyć kogoś w pozycji bocznej i jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. Uczniowie podzieleni na grupy kolejno ćwiczyli na fantomach oddechy ratunkowe i uciski a na sobie pozycję boczną.     

      Uważamy, że tegoroczna akcja była równie udana i potrzebna co poprzednie, szczególnie że nasza praca z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo zakłada przygotowanie ich do życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Celem naszych warsztatów było przede wszystkim uświadomienie naszym uczniom, że również oni mogą komuś uratować życie. Muszą tylko przezwyciężyć strach i umieć wykonać ciąg czynności, który komuś podtrzyma życie do przyjazdu ambulansu.