ul. Staszica 8  46-100 Namysłów  tel/fax 77 4100522

Strona główna
statut
aktualności
z życia szkoły
oferta edukacyjna
terapia
Samorząd Uczniowski
sport
zainteresowania
praktyka
galeria
dokumenty szkolne

 

SZKOLNY TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

w Zespole Szkół Specjalnych im. A. Mickiewicza w Namysłowie

19- 23 października 2012

 

U podstaw edukacji globalnej leżą wartości: godność, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój i wolność. Edukacja globalna sprzyja kształtowaniu odpowiedzialności, szacunku, wrażliwości, uczciwości i otwartości. Uczy osobistego zaangażowania, wymaga gotowości do ustawicznego uczenia się.

 

W ramach Szkolnego Tygodnia Edukacji Globalnej w Zespole szkół Specjalnych im. A. Mickiewicza w Namysłowie zaplanowano wiele działań mających na celu dostrzeżenie  i zrozumienie globalnych zależności, uczenie podejmowania świadomych decyzji i wyrabianie uczucia empatii.

Głównym punktem obchodów były zajęcia filmowe „Zatruty ogień” zrealizowane dzięki wsparciu Klubów Filmowych JEDEN ŚWIAT. Zaproszenie na zajęcia otrzymali starsi uczniowie Zespołu Szkół wraz z wychowawcami. Podczas projekcji jeden z nauczycieli był lektorem, gdyż nie wszyscy uczniowie czytają szybko i ze zrozumieniem (i nie jest to niestety problem tylko szkół specjalnych). Film bardzo poruszył uczniów. Po seansie wspólnie próbowaliśmy przeanalizować i zrozumieć, co takiego się dzieje w Delcie Nigru i co tak naprawdę jest przyczyną wieloletnich nieporozumień. Uczniowie byli zdumieni, że z pozoru tak odległy temat, dotyczy także ich. Ich, których rodzice tankują paliwo na stacjach Shella i jej podobnych.  Aby ukazać  światowe zależności  wykorzystano przygotowane przez CEO materiały dydaktyczne zawarte w broszurze „Każdy nawija”.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum podczas zajęć z wychowawcą rozmawiali na temat praw dziecka i praw człowieka. Takich tematów nigdy nie za wiele.

Uczniowie zespołu edukacyjno- terapeutycznego (1G) zorganizowali akcję informacyjną „Klikaj w Pajacyka!”. Namawiali wszystkich użytkowników Internetu, aby codziennie klikali w brzuszek Pajacyka na stronach Polskiej Akcji Humanitarnej. Wyjaśniali, że dzięki tak prostej czynności wiele prawdziwych głodnych brzuszków zostanie nakarmionych.

Pani psycholog i pani pedagog w ramach tego tygodnia zaangażowały wszystkich uczniów Zespołu Szkół do udziału w wielopoziomowych „Warsztatach empatii i troskliwości”. Każdy uczeń mógł doświadczyć nowych przeżyć i odegrać nową rolę.

Samorząd Uczniowski podjął decyzję i dołączeniu do Klubu Szkół UNICEF- chcemy angażować się w ogólnopolskie akcje o tematyce globalnej i humanitarnej. Na zakończenie tygodnia młodzi samorządowcy zapraszali wszystkich do udziału w kolejnej zbliżającej się edycji akcji Góra Grosza.

 

koordynator: Anna Chmielewska